Aliya Mustafina: biografie și viața personală

Aliya Mustafina Fargatovna - atlet rus, gimnastă. Ea nu a câștigat o dată pe campionatele mondiale și europene. El a suferit mai multe leziuni grave. În 2012, ea a fost numit atlet de sex feminin al anului în Federația Rusă (gimnastica). În 2016 Aliya Mustafina căsătorit. Ea este onorat maestru al sportului din Federația Rusă. Alia - unul dintre cele mai bune gimnaste moderne.

Childhood

Aliya Mustafina sa născut 30 septembrie 1994 în Egorievsk. Mama ei, Elena Kuznetsova - profesor de fizica. Tata, Farhat Mustafin - wrestlerul de stil greco-roman. Când sa născut Alia, a lucrat ca antrenor la CSKA. Mustafina Am o sora mai mica Naila. Ea este, de asemenea, implicat în gimnastica si a devenit un maestru al sportului. Surorile și bunici pe mama sa - din regiunea Moscova, și pentru tatăl său - în Nijni Novgorod.

Formarea

Aliya Mustafina, la fel ca toți ceilalți, ea a absolvit liceul. Apoi a venit o universitate de sport. Dar pentru a fi un antrenor, în viitor, nu ar fi de dorit. Deși alegerea liceului a fost unul bun, ca campion a fost capabil să combine de formare, concurența și învățare. Alia înțelege că învățământul superior va veni la îndemână în viitor. La început, se poate lucra ca antrenor, și apoi, probabil, va găsi ceva pe placul lor.

Primul antrenament

Alia șase ani a dus la secțiunea de gimnastică tată. După un timp a început să câștige victorii în primele concursuri. Pe de-al treilea Jocuri Aliya a câștigat doar cinci medalii de aur. Dar în curând a scăzut de antrenament. Motivul pentru care a fost o ceartă cu antrenorul D. Kamalova. După un timp Alia a revenit la ocuparea forței de muncă. Dar un nou antrenor - Alexander Alexandrov. Cu el tânărul atlet a găsit un limbaj comun.

Grupul de juniori

În 2007 Aliya Mustafina Fargatovna efectuate în competițiile informale printre juniori din Yokohama. De acolo, ea a adus acasă cinci medalii de argint, 5 de aur a pierdut Rebecca Bross. În 2008, la Clermont-Ferrand la Campionatul European de Alia a câștigat turneul de echipa, în primul rând, și în toate jurul valorii de - argint.

Cariera adult

În 2009, sportivul rus a câștigat aurul campionat, al doilea aceeași medalie - pentru concursul pe echipe. In unele Multiathlon luate 1, 2 și 3 locații. Cupa - a câștigat în toate-în jurul valorii. Aceste concursuri sunt de calificare, dar Alia încă nu împlinise vârsta de 16 de ani, ea nu a putut ajunge la Cupa Mondială.

Cu gimnaziady Mustafina mondial a adus 5 medalii de aur și una de argint. După o lungă pauză ea a început din nou să participe la concurs doar din 2010. La Campionatele Europene Aliya Mustafina a luat aur și două medalii de argint. În Rotterdam în echipa națională a participat la turneul pentru Cupa Open in Japonia.

Mustafina a devenit membru al echipei care trebuia să acționeze în campionatul mondial în 2010 a câștigat două medalii de aur și trei medalii de argint. În 2011, ea a acționat în Jacksonville, unde a avut loc al doilea. La Paris, primul în trei tipuri de jur împrejur. În 2013, el a câștigat medalia de aur la Moscova.

Trauma

08 aprilie 2011 a fost o zi proastă pentru Alia. La Campionatul European de atlet a rănit piciorul. Alia a aterizat prost după un seif. Transporta cu ea platforma a trebuit să antreneze echipa. Din cauza leziuni, ea a fost eliminată din competiție în continuare.

Alia examinat de medici germani și a fost diagnosticat cu ruptura ligamentului incrucisat pe genunchiul stâng. Este necesară funcționarea. Ea a fost tinuta in perioada 13 aprilie, la o clinică specială. Dupa operatie au necesitat reabilitare lung. Ca rezultat, Aliya Mustafina a ratat Cupa Mondială, iar trenul a început din nou numai trei luni de la prejudiciu.

Mulți se întreba cât de repede recuperat Mustafina, deoarece prejudiciul a fost foarte severă. Andrew Rodionenko crezut că Alia este acum există teama de a vorbi și nu va permite nici să mențină nivelul de excelență atins. Dar Alia a fost convins că teama că nu are și nu va.

Olimpiada 2012

Într-adevăr, sportivul și-a revenit complet în curând. În 2012, am trecut la Jocurile Olimpice de la Londra, unde Alia a excelat din nou pentru a câștiga un alt aur, argint și bronz. Ca rezultat, sportivul a devenit cel mai titrat femeie din Rusia. Pentru realizările campion felicitat personal Președintele rus, Vladimir Putin, Ministrul Sportului V. Mutko și șef al Tatarstan Rustam Minnikhanov. Într-un interviu cu Alia a raportat că sala de sport nu se va arunca, și va continua să se pregătească pentru următorii Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

, 2013-2014

Cu câteva zile înainte de concurs campion la rece rău. Medicii permis să participe la Universiada din 2013, dar dificultatea a fost că Alia a ratat o săptămână de antrenament. Iar sportivul și-a dovedit încă o dată profesionalismul, aur și locul al doilea câștigător.

Aliya Mustafina și a participat la Cupa Mondială 2013. În ultima zi, ea a fost pe poziția 4. Dar a fost capabil să câștige două medalii de bronz. Și în ultima zi Mustafina a câștigat un alt aur. În 2014, la Campionatul European din Sofia atlet a câștigat din nou de bronz. Și în luna iunie a fost făcută în Germania, o intervenție chirurgicală la glezna. Reabilitarea dura luni de zile. Dar, în august Mustafina câștigă din nou o altă victorie pentru Cupa Rusiei. Și apoi a fost necesar pentru a trata campion înapoi în Germania.

Caracter

Valentine Rodionenko, antrenorul principal al echipei naționale din Rusia, consideră că natura Alia destul de dificil. Dar există o foarte bună calitate: este rapid de asamblat, dacă este necesar. Antrenorul Alexander Alexandrov-vă că toate campionii personaje complexe. Complezent dar el nu-i place. Cu toate acestea, Alia este diferit de restul. Ea - cel mai dificil student. Părintele Alija sunt de acord cu antrenorii, dar adaugă că cel mai mare fiica sa, în același timp, foarte vulnerabile.

Viața personală

campion de viață personală este destul de romantic. Aliya Mustafina și Alexey Zaitsev cunoscut în toamna anului 2015 au aceeași vârstă. Introducerea unor tineri a avut loc în spital. Ales Alia - atlet si ambele au recuperat de la leziuni. Roman a primit o dezvoltare rapidă.

Dar, cu nunta, tinerii nu în grabă. Dragostea lor este testat de timp. Întâlnirile au fost rare - între antrenamente, concursuri - si a durat un an. Ea nu a oprit, iar Alia și Alex locuiesc în orașe diferite. Dar, în cele din urmă a venit vestea că un an mai târziu, după o reuniune a avut loc nunta Aliya Mustafina.

Alegerea ei nu are încă atât de multe premii ca iubita lui. Dar el a câștigat deja primul loc în campionatele europene și rusești. În timp ce vârsta lui în bobslei este echivalent cu Junior. Atât de tineri există încă o mulțime de timp pentru a cuceri sport Olympus. Nunta Aliya Mustafina și Alexey Zaitsev a avut loc 03 noiembrie 2016

Young în calitate cum ar fi, nu a organizat o sărbătoare magnifică. A fost o, acasă stil modest. Nunta a avut loc la casa lui Alexei, în Krasnodar. Până de curând nu a fost cunoscut nu numai mass-media, dar chiar și antrenori și prieteni. Iubitorii de evenimente Joyful ținute secrete până de curând.