Gimnastul Yana Kudryavtseva: biografie, realizări, premii și fapte amuzante

gimnastică artistică - un sport în care sportivii începe o carieră la o vârstă fragedă, și finisaj, abia depășind douăzeci de ani în străinătate. Trauma, stresul sever face treaba. În fața unei fete ca Yana Kudryavtseva, gimnastică ritmică și-a pierdut unul dintre cei mai buni sportivi în ultimii ani.

Din cauza unei fete gravă accidentare la picior terminat cu sportul, numai el a ajuns la vârsta de nouăsprezece ani. Cu toate acestea, pentru scurt timp că ea a strălucit, Yana Kudryavtseva a devenit o lume multiplă și campion european, câștigător al Jocurilor Olimpice și a rămas în memoria fanilor sportului ca una dintre cele mai elegante gimnaste.

De la piscina la sala de sport

Eroina din poveste - moscovită, născut în septembrie 1997. Foarte adesea copiii de sportivi celebri repeta soarta părinților și dedice viața acesteia în domeniul sportului. Nu a scăpat această soartă și Yana Kudryavtseva. Exercitarea, cu toate acestea, nu imediat, sa logodit cu viitorul campion.

Fiica celebrului înotătorului Victor Kudryavtsev, ea sa angajat inițial în înot în dezvoltarea generală a grupului.

Cu toate acestea, în patru ani, fata este dat la o secțiune de gimnastică ritmică. Tatal lui Jana, ca un fost atlet, știa ce sarcină nebun așteaptă fiica sa în acest sport și sa opus inițial a început în mod serios să urmărească cazul. Cu toate acestea, antrenorii au reușit să-l convingă că Ian are un viitor mare, și a fost de acord. Personalul de coaching al legendarului Irina Viner-Usmanova a luat un alt atlet supertalantlivuyu sub aripa sa.

Junior atinge

La vârsta de 11 ani, Jan Kudryavtsev, greutate și de creștere, care a fost întotdeauna aproape ideală pentru gimnastică ritmică (la apogeul unei cariere cu o creștere de 170 cm, cu o greutate atlet 47-48 kg), a început să acționeze în competițiile de juniori. De la început, ea a învățat toate victoriile lor. Ea are medalii de aur la concursuri în Dmitrov, Samara și Kazan.

Din 2011, Jan Kudryavtsev a început să reprezinte steagul Rusiei în străinătate. În acel an, în paralel cu senorok concurenței la Cupa Mondială, a avut loc concursuri printre juniori.

Vorbind cu surorile Averin, femeie a câștigat concursul pe echipe. Acest premiu Ian a adăugat aur individuale în exerciții cu cerc de și cluburi.

În 2012, sportivul a participat la Campionatul European Junior. Din nou, victoria în competiție echipe, și în apendice - aurul în exercițiile cu bile. De asemenea, pe proiectul de lege Yana Kudryavtseva - Junior Cupa Mondială, a câștigat în Pesaro.

Cei mai tineri calistenice care la prima

Cariera atlet pentru adulți începând din 2013. La o etapă a Grand Prix, a avut loc la Moscova, Yana Kudryavtseva a câștigat run-în jurul valorii, exerciții cu mingea și cluburi. Aceste premii se adaugă bronz pentru hoop.

În același an, John a stabilit un nou realizare în gimnastica artistică, devenind cel mai tânăr atlet vreodată să câștige la aceste turnee. Acest lucru sa întâmplat atunci când gimnasta a câștigat turneul, care a avut loc la Sofia. Yana Kudryavtseva a devenit primul din all-in jurul, bătăi și amanta a turneului Silvia Miteva, și coechipierul Margarita Mamun. A fost extras, de asemenea, victoria în exercițiul cu cerc de și cluburi, dar, de asemenea, - pentru panglica de bronz.

Înaintea Aline Kabaeva

Primul campionat mondial a fost testul cel mai real pentru Yana Kudryavtseva. In timpul unui discurs la bandă în mod constant întreruptă de muzica, care ar putea aduce tânăr atlet din șanț. Cu toate acestea, acest lucru nu a împiedicat Yana arată cel mai bun rezultat și de a câștiga medalia de aur. În plus, primul loc a luat în exerciții cu cluburile și medalii de aur de argint adăugată pentru minge si cerc.

Cel mai important eveniment a avut loc în finalele. Yana Kudryavtseva, care nu este transformat chiar șaisprezece ani, bate toate fetele cu experiență și a devenit campion absolut al lumii. Astfel, acesta a depășit legendarul Alina Kabaeva, devenind cel mai tânăr campion mondial în toate în jurul valorii.

Urmatorul sezon de start Yana Kudryavtseva nu este prea buna. În loc de victorii, care au folosit toate, urmate de medalii de argint și bronz la prima Cupa Mondială. Cu toate acestea, în conformitate cu Irina Viner, încă a rămas unul dintre liderii echipei, împreună cu Margarita Mamun. La mijlocul sezonului ea a divorțat în serios și a început din nou să ia premiul, unul după altul.

Campionatul Mondial din Turcia a devenit un final luminos al acestui an, atunci când John a câștigat mai puțin de cinci medalii de aur, inclusiv triumf all-in jurul, se repetă de anul trecut. În același turneu gimnasta a câștigat un premiu special ca atlet cel mai elegant.

Sezonul olimpic

La sfârșitul anului 15 Jan Kudryavtseva accidentat grav piciorul si a fost restaurat pentru o lungă perioadă de timp. Din acest motiv, ea a intrat treptat sezonul olimpic, limitând participarea lor la spectacole. Cu toate acestea, și în acest an ea ia medalia de aur la începutul Cupei Mondiale din Tașkent, Kazan, Sofia. Începând din 2013, la prima linie de rating dintre cele mai puternice gimnaste invariabil Yana Kudryavtseva. Jocurile Olimpice 2016 a fost în cele din urmă sigilat titlul de cel mai puternic, „artistul“ la fiecare patru ani.

Cu toate acestea, la fel ca în 2000, în cazul Alina Kabaeva din Sydney, nu intervine un accident fatal. La fel ca Kabaeva în 2000 Kudryavtsev a fost considerat principalul favorit al competiției. Cu toate acestea, la finalul exercițiilor cu cluburile ea recunoaște pierderea obiectului.

Această greșeală a costat primul ei loc. Kudryavtseva pleca de la Rio, cu doar o medalie de argint.

Finalizarea scurt, dar genial cariera,

Pe unul dintre turneele în 15-lea an de Jan a suferit un grav prejudiciu picior. Cu acest prejudiciu, ea a mers la Campionatele Mondiale de la Stuttgart, în cazul în care, prin durere, a câștigat până la cinci medalie de aur. Abia la sfârșitul concursului, ea a apelat la clinica, unde a fost diagnosticat cu o fractură a unuia dintre oasele piciorului.

Recuperarea, Jan Kudryavtsev capabil de a efectua la Jocurile Olimpice, care a fost capabil să câștige medalii de argint.

După aceea, medicii au constatat că o astfel de nenorocire se poate întâmpla în piciorul drept. În noiembrie, Irina Viner a spus că taxele ei ar putea ieși la pensie. La sfârșitul anului un atlet notificat Federatiei Internationale de Gimnastica. Astfel sa încheiat cariera stralucita a unuia dintre cele mai puternice gimnaste din ultima oară.