Biatlon rus Yana Romanova: biografie și carieră în sport

Yana Romanova - cunoscut biathlete rus, câștigător multiplu al Jocurilor Olimpice, Campionatele Mondiale si Europene. După încheierea carierei sale sportive, a luat de coaching și activități politice.

Context

Yana Romanova S. sa născut mai 1983 în orașul Kurgan. Când a văzut pentru prima dată competițiile de schi, a fost determinată de a deveni un atlet profesionist. Foarte mult ca pentru a obține frumoase schiuri de plastic Yana. Punerea în aplicare a acestui vis nu a putut preveni chiar si mama ei, care era teamă că, din cauza antrenamente frecvente Yana vor avea probleme cu performanțe academice.

Încă din copilărie Romanov sa stabilit ca un atlet foarte responsabil. Ea nu fără un motiv bun nu a ratat un antrenament, urmați în mod clar toate instrucțiunile de antrenori.

Primii pași în biatlon

În biatlon Yana Romanova a venit la 15 ani. Ea a început să practice cu antrenorul Valery Samsonovich Kondakov. Doi ani mai târziu, la competițiile regionale, tânărul sportiv observat antrenor Anisimov Vladimir Semenovich, care a luat Romanov la Omsk lui.

Aici Ioan combinat procesul de formare cu studiile la o universitate locală, unde a studiat la un instructor de sport. cursuri intensive nu au fost în zadar - fata a venit curând primele succese în pista de biatlon.

la nivel de juniori realizări

2002 a adus Yana Romanova primele realizări și faima. Ea izbucni imediat în primele treizeci de cei mai buni juniori din lume. Încă din anul viitor, biathlete rus a reușit să câștige medaliile de argint la Campionatul Mondial în sprint și urmărirea.

În releul Yana Romanova pentru prima dată în cariera sa, el a fost câștigătorul competițiilor internaționale. După aceste victorii tânărul biathlete a fost invitat la principal echipa națională a Rusiei.

Cariera profesională

Odată ce Romanov în 2009, în vederea realizării a câștigat o medalie de bronz la Campionatele Mondiale de biatlon cu o vară, iar apoi a primit același premiu pentru torta Universiada, ea a început să cânte la Cupa Mondială.

Debutul Yana Romanova a avut loc în 6 etape în Anterselva italian. În sprint, rusul a devenit al treisprezecelea, și în urmărirea - a douăzeci și șaselea. Dar, cel mai bun rezultat a fost locul șapte în cursa individuală la Campionatele Mondiale de la Östersund.

În sezonul 2008/09 Iana Romanova nu a reușit să vă rugăm să fanii lor rezultate mai bune la Cupa Mondială. Dar încă dovedit a fi: la Campionatul European de la Ufa biatlon primul a fost al doilea în sprint, iar apoi al treilea - în cursa de urmărire.

sezon olimpic a început foarte bine pentru Romanov. La a doua etapă în austriacă Hochfilzen ea și Sleptsova și Zaitseva Boulygina a câștigat cursa releu. Apoi, a existat un loc al patrulea în „prostituate“ în limba slovenă Pokljuka, și după el locul al doilea în releu în Ruhpolding, Germania.

Datorită rezultatelor bune, Romanov a devenit parte din echipa olimpică. Dar, în Vancouver, el a venit o dată la pista: în cursa individuală, ea a terminat doar al saselea in top zece.

În ciuda performanțelor dezastruoase la Olimpiada, Ian a fost capabil să se încheie sezonul pentru prima dată pentru a câștiga Cupa Mondială. Sa întâmplat în Khanty-Mansiysk în cursa de sprint.

Următoarele trei sezoane Yana Romanova nu a putut ajunge pe podium la Cupa Mondială. Cel mai bun rezultat a fost al unsprezecelea, în cursa de urmărire în Lahti, Finlanda.

În 2013, Romanov începe de formare serioasă pentru Jocurile Olimpice de la Soci. Ea a participat la aproape toate etapele, în mod regulat câștigă puncte de credit, iar în Anterselva Sprint clasat pe locul al cincilea. La Olimpiada de Iana Romanova a fost primul XIX în sprint, și apoi - a douăzeci și treilea în cursa de urmărire. După aceea a existat un eșec în „prostituate“ - biathlete terminat doar în anii cincizeci. În ciuda acestui fapt, antrenori de încredere Romanova în echipa releu și nici o greșeală. Împreună cu Zaitseva Shumilova și Viluhinoy Yana a câștigat medalia de argint.

După Olimpiada de la Soci biatlon a avut loc mai mult de un sezon. La Cupa Mondială se câștigă în mod regulat puncte de testare, și în releu mixt experimental în Cehă Novo mesto a câștigat o victorie răsunătoare. În plus, ea a câștigat bronz la Cupa Mondială printre militari în Boden.

În mai 2015 Yana Romanova a decis să termine cariera profesională.

Activitatea Vnesportivnaya

Dupa ce sa retras de la biatlon trasee Ian nu a spus la revedere de la acest sport. Ea a luat poziția atlet-instructor de echipe de formare atletice ale Centrului.

In plus, Ian S. Romanov a decis să încerce mâna la politică. În 2016 a fost înregistrată ca membru al votului preliminar privind definirea candidatului partidului „Rusia Unită“, la alegerile pentru Duma de Stat. Din păcate, medaliat cu argint la Jocurile Olimpice de la Soci, și aici este al doilea cu mai mult de 18% din voturi.