Riccardo Daniel: o poveste de succes

Pentru cunoscatori de Formula 1 conducător auto australian numărul 1 și o parte erou național pentru sigur pentru o lungă perioadă de timp va fi Mark Webber. Deși Mark în cele din urmă nu a reușit să câștige cel puțin un titlu de campionat, el o stabilitate de invidiat mulțumit fanilor obtinerea pe podium, și, uneori, a câștigat Grand Prix-ul.

Un alt pilot australian al F1 - Daniel Riccardo - dar nu se poate lăuda cu atât de multe premii la fel de faimos compatriotul său, dar cariera sa de curse în plină desfășurare, ceea ce înseamnă că aceasta depinde în întregime de atitudinea călăreț. În mod ironic, acesta a fost înlocuit de Daniel Mark Webber în echipa Red Bull, atunci când acesta din urmă a decis să se angajeze cu sportul profesionist.

Efectuarea la nivel de amatori

Primele masini de curse, care a stat în spatele roții de Riccardo Daniel, a devenit un card obișnuit. Deja băiat în vârstă de nouă ani a condus într-un cerc cu colegii lor, iar apoi a dat seama că pista de mare viteză - este chemarea lui.

La șaisprezece ani, Daniel a participat la Formula Ford campionatul local, dar în nici unul dintre cele trei rase nu sunt capabili de a câștiga credite. În ciuda acestui fapt, australianul a câștigat dreptul de a vorbi în Formula din Asia Campionatul BMW, unde a marcat prima victorie în sportul cu motor. Total pentru campionat, Daniel Riccardo a câștigat 231 de puncte și pe locul al treilea în rândul tuturor conducătorilor auto. Alte două sezoane petrecut în Formula australian Renault, unde a apărat culorile echipei RP Motorsport. De altfel, în această serie de curse alături de Riccardo pilotat un alt viitor membru al F1 - Finn Valtteri Bottas.

Formula 3

În 2008, echipa de Riccardo Daniel Carlin Motorsport a luat invitația și sa mutat la British Formula 3. Australian a debutat destul de succes la circuitul din Nürnberg, a câștigat finala pe locul al șaselea. Apoi a urmat o serie de podium finale, permițând pilotul Carlin a câștigat campionatul cu un avantaj de 89 de puncte față de cel mai apropiat rival. Deoarece zilele de spectacole în campionatul de un alt australian, David Brebema, Riccardo Daniel a devenit primul reprezentant al continentului Green, care a câștigat titlul.

cu Formula 1

Campionatul șef cursă, Daniel a invitat Christian Horner - Red Bull Racing sef echipa. Riccardo inițial cu un alt debutant a servit ca piloți de testare, dar după succes călăreț australian de performanță în Toro Rosso copil, el a fost oferit un loc permanent ca RBR-pilot, înlocuind echipa de compatriotul sau, Mark Webber. Este de remarcat faptul că, după această remaniere, printre cele mai mari șoferii din Formula 1 a devenit doar Daniel Riccardo. Australian Inaltime - 180 cm.

Steaua №1 în echipa de la acel moment, desigur, a fost pilotul german Sebastian Vettel, dar debutul australian ar putea fi numit de succes. El a devenit imediat al doilea pe o casa Grand Prix, în ciuda imperfectul punct de vedere tehnic eșantion auto 2014 ani. În general, Ricardo a petrecut sezonul de debut convingător în RBR, a marcat trei victorii si sapte ori pe podium. Ca rezultat - locul al treilea în campionat și o mulțime de comentarii pozitive de la avtoizdany reputație. În campionatul 2015 ciclistul australian a apărut cu un nou coechipier (rus Daniil Kvyat) și ca parte a trece prin vremuri grele Red Bull a avut loc finala a opta. Un an mai târziu, în campionat 2016, australianul a fost capabil să repete cel mai bine realizarea lui, și să ia locul al treilea în sezonul. Este demn de remarcat faptul că, în acest campionat Ricardo doar o singură dată a ridicat deasupra capului său câștigător al Cupei Grand Prix.