Dauren Kurugliev - campion european la lupte libere

membru al echipei de Rusia în proba de lupte libere Dauren Kurugliev câțiva ani a fost pe roluri într-o divizie de greutate de până la 86 kg, dar în 2016 a făcut un salt calitativ ascuțit în dezvoltarea sa și a câștigat mai multe turnee de prestigiu la rând, dintre care ultima a fost Campionatul European din 2017. atlet Lezghian a intrat doar în momentul prim sale sportive, și el este de așteptat să domine în clasa sa de greutate în anii următori.

Start

Dauren Kurugliev născut în Derbent în Daghestan, în 1992. Ca un copil, băiatul a fost cineva să fie în propriul său gen: unchiul Dauren a fost Magomed Kurugliev câștigă de bronz la Campionatul Mondial 2005 ani. Chiar și numele băiatului a fost dat în onoarea lui Atamkulova Dauren - un antrenor care a făcut Magomed medaliat campionate mondiale.

Cu astfel de rude, și chiar și în Daghestan, a fost imposibil să se angajeze în orice alt sport în afară de lupte. Dauren Kurugliev, a cărui biografie a fost predeterminată, a început în secțiunea privind lupta, împreună cu fratele său Arsen la vârsta de 8 ani.

In copilarie si adolescenta mondială nepotul medaliat nu iasă în evidență printre colegii lor, astfel încât căutarea unui nou impuls pentru progres cincisprezece un adolescent sa mutat la Stavropol, unde a fost angajat într-o școală locală de rezervă olimpice.

Perioada Junior și repatrierea

Dauren Kurugliev a reprezentat fidel lui natală RBM în diferite turnee de tineret, luând premii și premii. Cu toate acestea, el nu a fost unul dintre cei mai buni luptători din țara în vârsta lui, stau în umbra colegii mai norocoși. Numai în 2011, în campionatul de tineret rus Dauren Kurugliev a fost capabil să câștige aurul, dar el nu a primit echipa națională, deoarece aceste concursuri au fost la sfârșit în cariera sa de tineret. În 2012, luptător Lezghian realizat descoperire inițială la nivel înalt. Dauren Kurugliev dintr-o dată a luat o medalie de bronz la Grand Prix Ivan Yarygin, a avut loc în Krasnoyarsk.

La scurt timp după succesul turneului din Daghestan siberian ea a decis să se întoarcă în patria sa și mutat la Mahachkala, unde a început să se antreneze la scoala de sport „Dynamo“.

Aici lucrurile au mers bine, și an după an a început să iau un grup de conducere de luptători din țară. Nu este cel mai mic rol în acest jucat un mentor reputație Mairbek Yusupov, care a luptătorului subestimata sub aripa sa.

Un pas înainte, doi pași înapoi

Câțiva ani Dauren Kurugliev a fost pe al doilea și al treilea rolurile în gama sa de greutate, oprindu-se în mod regulat în primele etape ale competițiilor majore. El a fost al cincilea, a făcut mai rău la Campionatele rusești în 2014 într-un an, sa retras din turneul de la etapa de finală 1/8. , succesele locale individuale au avut loc în țara natală Caucazul de Nord, unde Dauren Kurugliev au mai multă încredere.

În special, el a câștigat o medalie de argint la Cupa de Ramzan Kadirov în 2013, a fost câștigătorul de bronz a Cupei Intercontinental, care a avut loc la Hasaviurt în 2014.

O oarecare schimbare a avut loc în 2015, atunci când campion Lezghian pentru a doua oară în viața lui a devenit unul dintre câștigătorii unui reprezentant al turneului Memorial Ivan Yarygin.

neînvins

Până în 2016 Dauren Kurugliev a câștigat încrederea în abilitățile lor și dintr-o dată sa oprit să observe adversarii pe saltea de lupte. baleiaj câștigătoare a început fantastic 12 martie 2016 pentru a participa la un turneu mic, care a avut loc în Buriatia, și a durat mai mult de un an trecut patruzeci de lupte. Până la 2017, Daghestan a câștigat la Memorial, Ali Aliyev, a câștigat turneul yaryginskogo și a câștigat dreptul de a vorbi la Campionatul European de 2017. Cu toate acestea, înainte de campionat continental de urmat pentru evenimente reprezentative din Turcia, care a fost considerat principalul favorit medaliata cu argint la Jocurile Olimpice de la Rio Selim Yasar.

Cu puțin timp înainte ca Dauren există un alt gardian care a devenit brusc fostul său concurent pe covor Abdularashid Sadullayev, a deschis o școală numită după el și lupta Kuruglievu oferit să reprezinte clubul său.

Deci, în Turcia pentru ultimul turneu înainte de Campionatul European de Dauren a mers exclusiv cu aur, și nu a pierdut spiritul mulțimii sub presiune severă, care a sprijinit cu vehemență copiii lor. Pe drumul spre finala, el a scos trei sportivi turci și se uită foarte încrezător înainte de o bătălie majoră. Adversarul său a fost preferată a publicului Selim Yasar, cu toate acestea Dauren Kurugliev prins curaj, iar turcii eminente nu a putut face nimic cu ea.

Campionatul European

European Luptătorul Campionatul Lezghian a mers în alertă. În primele etape ale turneului, el a bătut o majoritate covârșitoare rivalii lor, lăsând nici o șansă să Boris Slovacilor și unguri Istvan Makoevu Verebu. Cu toate acestea, în semi-finala a asteptat pentru un test serios.

Reprezentantul desigur Georgia Dato Marsagashvili meciului a luat inițiativa și sa mutat în timpul luptei sub control. Doar trei secunde înainte de sfârșitul luptei Dauren Kurugliev a reușit să Dodge și să aibă un truc decisiv pe care l-a asigurat victoria cu scorul de 4: 2. La sfârșitul Daghestan a mers la Alexander Gostieva, luptător osetin care a devenit un avocat pentru Azerbaidjan, din cauza competiției incredibile în echipa națională rusă. Dauren în acest unic derby Caucazul de Nord poseda un avantaj, dar într-unul din momentele de lupta a lovit nasul capului inamicului. Din cauza sângerare excesivă a oprit lupta, și Dauren a fost pe punctul de a înfrângerii, ca noile norme în timp ce wrestler ajuta sa limitat la trei minute, în caz contrar cu sângerare continuă, care a fost scos din luptă.

Cu toate acestea, antrenorul Dzambolat Tedeyev ferm conectat cu nasul de lână de bumbac însărcinarea lui și el a fost din nou pe covor, aducând cu siguranță întâlnirea de a câștiga cu un scor de 6: 0.

Astăzi, Dauren în vârstă de doar 25 de ani, și el este plin de dorinta, efortul de a domni în divizia sa de greutate peste un an.