Lomachenko Vasyl - campion de box ucrainean

Boxerii, sunt reprezentanți ai fostei Uniuni Sovietice, pregătire excelentă a fost întotdeauna cunoscută, atât tehnice și tactice. Printre talentele contemporane straluceasca pe scena mondială de box, este necesar să se menționeze un om pe nume Vasile Lomachenko, despre care vom vorbi în detaliu în acest articol.

Informații biografice Scurt

atlet ucrainean sa nascut pe 17 februarie 1988 în orașul Belgorod-Nistru, care este situat în zona Odesa. În arena de sport, eroul nostru a fost poreclit Hi-Tech. formare Vasyl Lomachenko este ținut sub îndrumarea tatălui său Anatoli. Boxer standuri al doilea campion la categoria pana.

carieră Începând de box

Pentru eroul nostru este cauza vieții sale - aceasta este de box. Vasyl Lomachenko, în propriile sale cuvinte, tocmai și nu amintesc cum sa transformat într-o sală de box. Prima sa luptă în viața omului a petrecut șase ani, în timpul turneului internațional „Hope“. Quest a fost de succes pentru Ucraina. Aceasta a fost urmată de victoria în campionatul orașului, districtul, provincia și țara, în cazul în care tinerele talente din toate timpurile, a câștigat. Primul succes serios de boxer poate fi considerat victoria sa în campionatul Ucrainei, la vârsta de 16 de ani, după care a luat „aurul“ al turneului european printre cadeți în categoria de greutate de până la 46 kg. În 2005, ucraineană Vassily a câștigat campionatul deja în rândul adulților (categoria până la 53 kg).

Turneul Mondial al Tineretului în 2006

Campionatul a avut loc în Maroc. În această țară din Africa de Nord Lomachenko Vasile a petrecut cinci lupte, toate Won, iar în primele trei a reușit să bată rivalii săi. În plus, organizatorii turneului cel mai bun boxer al competiției a declarat, indiferent de clasa de greutate.

Declarațiile în 2007

La ultimul turneu în acel an în onoarea de busuioc Seminte Triestina Lomachenko a fost în măsură să ia primul loc, dar în ultimul meci, în primul său cariera de amatori a fost bătut în jos. De asemenea, în 2007, a vizitat Lomachenko la campionatele mondiale, care au avut loc în Chicago.

În lupta semifinală Vasile a luptat cu reprezentanți cu experiență din China Li Yan. Bout sa dovedit a Ucrainei extrem de dificil, și el a fost capabil de a scoate o victorie deja în ultimele secunde ale luptei. Dar finala sa dovedit a fi mult mai dramatic pentru eroul nostru. În ultimul meci al competiției Vasile sa opus rus Albert Salimov. În urma rezultatelor celor patru runde de victoria a fost acordat lui Albert și Lomachenko a câștigat „de argint“. Dar, acest premiu a permis Lomachenko obține licență olimpic.

Olimpiada din 2008

Jocurile de la Beijing au stat afară pentru biruitoare ucrainean. Vasile Lomachenko a căror greutate la acel moment a fost de 57 kg, deja în primul turneu de lupta din nou cu Selimova. În acest moment, ucraineanul nu este permis să dicteze termenii cetățeanului rus în ring. Și, în ciuda faptului că prima rundă a pierdut la Vassili, evoluțiile ulterioare în ring a arătat că a fost demn de a câștiga Lomachenko.

A doua luptă a fost, de asemenea, o veche cunoștință. Vasile a trebuit să re-lupta cu Li Yan. Dar, de data aceasta Lomachenko outboxed încredere chineză.

Bătălia finală sa dovedit a fi mult mai simplu: un adversar din Franța a fost knock-out în prima rundă. Jocurile Olimpice, de asemenea, a adus Vaze Val Barker Trophy ca cel mai bun boxer al turneului.

Perioada 2009-2012

În 2010, ucrainenii nu au petrecut o singură bătălie din cauza unei leziuni la biceps. Dar, deja în 2011, el a câștigat încă o dată campionatul mondial. La Jocurile Olimpice din 2012, el a câștigat „aurul“, iar în luna octombrie a devenit membru al clubului semi-profesionale „capetenii din Ucraina“. În această echipă, el nu a pierdut un singur meci.

de tranziție pro

În iulie 2013 Lomachenko Vasili a semnat un contract cu companii de renume mondial Top Rank. Primul meci profesionist ucrainean a avut loc 12 octombrie 2013 împotriva Jose Ramirez. Ca urmare, mexicanul a fost knock-out în runda a patra, iar Vasile a primit dreptul de a se întâlni cu actualul campion, atunci Orlando Salido a lumii.

Lupta pentru centura

Lupta pentru titlul mondial sa dovedit fără succes pentru ucraineni. Deși inițial mexican a pierdut dreptul la centura, deoarece cântarul superioritate a arătat timp de 1, 2 kg de limita de mai sus. lupta sa dovedit a el însuși un „murdar“. Salido plătit pentru bout 41 lovitură redusă și, prin urmare, nu au fost pedepsiți. În cursul luptei mexican a fost în măsură să ia inițiativa în mâinile lor, din cauza presiunii, dar în etapa a 12-a Ucrainei l-au trimis la panza. Cu toate acestea, judecătorii au considerat că Orlando a fost mai puternică și ia dat victoria printr-o decizie divizat, care a provocat o mulțime de controverse. În orice caz, evenimentul istoric sa întâmplat, așa cum Vasili a eșuat în a doua lupta profesionale pentru a fi campion mondial.

Titlul cuceririi

Douăzeci și unu iunie 2014 Vasile a venit la inelul împotriva Gary Russell Jr. a lupta pentru centura de campion la categoria pană. Bout sa dovedit a fi destul de competitiv, cu rezultatul că un judecător a pus o remiză, în timp ce celelalte două au dat preferința lor de a Ucrainei, cu un scor de 116-112. După această luptă Lomachenko prima apărare împotriva Thai Piriyapino, pe care a câștigat cu scorul de 120-107.

Trecerea la noua greutate

Cu toate acestea, cele mai bune lupte Vasyl Lomachenko încă trecut încă de-al doilea campion la categoria pana. Deja în primul său meci din această categorie a knock-out Roman Martinez, astfel, a luat centura lui campionat de WBO. Și, în noiembrie 2016, el sa întâlnit cu ucrainean jamaican Nicholas Walters. Bout a avut loc în întregime sub dictarea Sfântului Vasile, care a condus la respingerea Nicolas continua confruntarea după a șaptea rundă.