Alex Mickle, ucraineană jucător de fotbal: biografie, familie, sport cariera

Alex Mickle - cunoscut de fotbal sovietic și ucraineană. El a jucat pentru echipa națională a URSS. Cele mai populare făcute în Kiev „Dynamo“. După terminarea carierei sportive, el a apelat la coaching. De-a lungul ultimilor doi ani, în calitate de șef al echipei naționale a Ucrainei.

La începutul carierei sale

Alex Mickle născut în Kiev 30 martie 1963. Din copilărie, am simțit nevoia de a se angaja în sport, în special în fotbal. Odată ce se apropie de varsta, înscriși la școală de sport juniori. La fel ca toți băieții Kiev, a visat de a juca pentru „Dynamo“ locale (Kiev), Alexei, și un vis devenit realitate.

joacă pentru echipa de tineret a început în 1973. Alex Mickle. Fotbalistul a jucat ca mijlocaș. De la 10 la 18 ani vechi jucator a jucat pentru echipe de juniori de ani diferiți, fiind în mod constant pe creionul de funcționari ai adultului „Dynamo“. În 1981, el a fost în cele din urmă a recunoscut la jocuri pentru prima echipă.

La Kiev "Dynamo"

În sezonul de debut său în clubul natal Mickle a făcut imediat debutul în Premier League. Dar, de multe ori pe teren nu a fost prezentă - competiția era prohibitiv. Echipa a fost unul dintre liderii de sezon și, ca urmare, a câștigat 22 de victorii în 34 de meciuri, a emis o victorie în campionatul Uniunii Sovietice. Cea mai apropiată urmăritorul - Moscova „Spartak“ - lăsate în urmă cu 7 puncte. Aceasta este în ciuda faptului că, la momentul victoriei a fost dat doar două puncte.

În 1982, pentru a repeta succesul nu a fost posibil, cu toate că „Dynamo“ (Kiev) a fost din nou aproape de campionat. În ultima rundă Kiev bate vizita Erevan „Ararat“ cu scorul de 3: 2. Soarta medaliilor de aur de joc a depins de Moscova, „Spartak“, securizarea locul al treilea, cu Minsk „Dynamo“, care a luptat pentru campionat. Într-un meci de o multime de goluri belaruși câștigate 4: 3.

În 1983, Alex Mickle - deja un jucător cu drepturi depline a structurii de bază, cu toate acestea, echipa are lucrurile nu adăuga până la fel de bine. Triumph acel sezon a devenit un alt club ucrainean - Dnepropetrovsk „Dnepr“, a câștigat campionatul. Un „alb-albastru“ a avut loc 7-lea numai.

campioni Again

Reveniți la nivelul anterior de la Kiev, condus de Mickle, a eșuat în 1985. Joc Confident pe tot parcursul sezonului - și un alt campionat. Moscova „Spartak“ se află în spatele cu 2 puncte. În anul următor, „Dinamo“ a devenit din nou favorite și campioni doar datorită limitei apoi a tragerii. Conform rezultatelor sezonului în Kiev și Moscova, „Dynamo“ a fost la fel de puncte. Și oricine - la 11. Dar Moscoviții sunt lipsiți de un singur punct, iar ucrainenii - nu. Faptul că regulile a fost o excepție - în cazul în care în timpul unui meci de doi sau mai mulți jucători au fost convocați la echipa națională, atunci jocul este o limită de tragere nu se scurge. Alex Mickle a jucat pentru oamenii de la Kiev până în 1990. A fost apoi că el a fost capabil să câștige cu echipa a patra din aur campionate URSS. Total pentru echipa a petrecut 137 de jocuri și a marcat 39 de goluri.

Cariera în Europa

După prăbușirea Uniunii Sovietice, mulți jucători decid să încerce fericirea în cluburi străine. Mickle Alexei Alexandrovici a fost nici o excepție și a plecat să joace în Italia. Mijlocașul ucrainean devine un jucător „Sampdoria“ de la Genoa pentru a câștiga Cupa Italiei sezonul trecut. Prin urmare, cu un nou club, el imediat acționează în Cupa Europeană. În primul tur, italienii au găsit german „Kaiserslautern“ și să piardă departe 0: 1. Meciul retur este ținut sub dictarea clubului Mickle. Scor 2: 0 a dat acces la pasul următor.

In 1/8 finală "Sampdoria" se descurcă cu ușurință cu grecesc "Olympiakos" (1: 0, 3: 1). În lupta pentru semi-finale, la o petrecere pierde brusc polonez „Legia“ 0: 1. În a doua etapă a genovezii a avut mai multe ocazii de a îmbunătăți situația, dar jocul sa încheiat la egalitate - 2: 2.

Între timp, în cazul în campionatul italian din „Sampdoria“ a mers bine. În ciuda înfrângerii de origine împotriva rivalilor direcți în lupta pentru medalii, „Genova“ și „Torino“ (cu același scor 1: 2), echipa a adus cu încredere problema la prima sa victorie vreodată în seria „A“. Formidabil „Milano“ și „Inter“ în spatele 5 puncte. Mijlocasi Mickle, a cărui biografie a câștigat un alt campionat, a avut o contribuție semnificativă la succesul de ansamblu. El a jucat 24 de meciuri și a marcat trei goluri.

Albion

În ciuda succesului, după sfârșitul sezonului Mickle sa mutat la campionatul Scoției. El a primit o invitație de la unul din liderii - comanda „Glasgow Rangers“. În primul său sezon la noul club mijlocașul ucrainean pune un fel de record. El este al treilea an consecutiv devine un campion, iar țara cu toate diferite.

Scottish Cup victorie a fost, probabil, cel mai ușor. „Rangers ocolite cel mai apropiat persecutor,“ Inima Midlothian „cu 9 puncte. În același timp, în sezonul marcat 101 gol.

În total, ucraineană a petrecut cinci sezoane în Scoția, câștigând cinci titluri de liga. În 1993, „Aberdeen“ a pierdut 9 puncte, iar anul viitor - doar 3. Lupta a fost greu. În 1995, al doilea a fost „Motherwell“, în spatele cu 15 puncte. În ultimii ani performanțele Mickle în lupta Scoția, „Rangers“ a impus „Celtic“, a recunoscut la finiș 4 puncte.

Scoțiană Champions League

În principal turneul Cupa Europeană a lumii vechi Mickle deja jucat cu Kiev „Dynamo“. Cu toate acestea, performanța unui campion scoțian a fost destul de diferit. În sezonul 1992/1993, "Rangers bătut primul danez" Lyngby "(1: 0, 2: 0), și apoi în engleză" Leeds „(2: 1, 2: 1) și a fost în faza grupelor. Rivalii au fost francez „Olimpic“, belgian „Brugge“ și ȚSKA Moscova Rusia. Scoțienii nu au pierdut, dar 4 egaluri nu le permite să ia primul loc. ultima ta șansă, au pierdut în ultima rundă, jucând remiză acasă cu CSKA Moscova 0: 0. Finala a mers la franceză „Marsilia“.

În anii 1993/1994 echipa a mers pe scena 1/16, într-o luptă amară după ce a pierdut bulgar „Levski“, numai din cauza numărului de goluri marcate în deplasare (3: 2, 1: 2). În 1994, sistemul de tragere a turneului sa schimbat. În faza grupelor, 16 echipe au venit să joace. Cu toate acestea Scots nu se califica, recoltând greacă AEKu (0: 2 și 0: 1). În ultimul sezon de joc pentru „Rangers“ Mickle cu echipa a ajuns la faza grupelor, bate Cipru „Anorthosis“ (1: 0, 0: 0). Grupul a fost să se întâlnească cu Dortmund, „Dortmund“, italianul „Juventus“ și „Steaua“ română. Avand in doua înfrângere zdrobitoare de italieni (0: 4 și 1: 4), Scoțiană a pierdut sansa de a ajunge la grupuri. Nu a câștigat o singură victorie, au clasat pe ultimul. Mickle în cele din urmă a jucat pentru „Rangers“ 110 meciuri și a marcat 20 de goluri. În 1996, a terminat cariera în fotbalul profesionist timp de 33 de ani.

Echipa URSS

Cel mai mare succes în echipa națională a atins Mickle, jucând pentru URSS. În 1988, el a mers la Jocurile Olimpice de la Seul.

În primul meci jucat de Sovietul remiză echipa de la zero cu gazdele. În meciul cu argentinieni până la 7-lea minut deschis Igor Dobrovolski, și 22 de minute Mickle a dublat avantajul. Pentru un sfert de oră înainte de sfârșitul jocului Alfaro a jucat o minge, dar sud-americanii nu au atins mai mult. În ultimul joc împotriva americanilor și a făcut Mickle marcat de două ori. În primul rând el a deschis scorul în primele zece minute, și 48 minute, set de 4: 0 pe tabela de marcaj. Cu toate acestea, o astfel de victorie convingătoare nu ar putea, până la sfârșitul reuniunii americanii au jucat două bile. Dar Uniunea Sovietică încă a ieșit din grupul de primul loc.

In 1/4 finala echipa nationala australian a fost învinsă de 3: 0. Și din nou a excelat Dobrowolski, a realizat două sancțiuni, și Mickle. Semi-finala împotriva italienilor nu a fost atât de ușor. Scorul a fost deschis doar pentru 50 de minute, și a făcut-o Virdis. Pentru a înscrie mingea înapoi Dobrovolsky a reușit cu 10 minute înainte de sfârșitul timpului regulamentar, transformând jocul în timp de peste. o jumătate de oră suplimentară a început să jucători sovietici cu succes - deja la 92 de minute în Arminas Narbekovas echipa sa în avantaj, dar pe Mickle a făcut 106 scorul de 3: 1. Cu toate acestea, după câteva minute Carnevale a jucat o minge, stabilind rezultatul final 3: 2 în favoarea URSS.

În jucătorii sovietici meciul final opus brazilieni, și din nou a fost necesar pentru a recupera gol Romario pentru prima jumătate a anului. În mijlocul de pedeapsă a doua Dobrovolsky a egalat. Scopul decisiv în prelungiri marcat Yuri Savitchev. Mickle a marcat 5 goluri în turneu.

Viața personală

viitoarea lui soție întâlnit într-un tânăr Alex Mickle. Familia de fotbal a format o alianță cu Inna, pe care a întâlnit atunci când au fost 13 ani. După 6 ani, au casatorit oficial. Un an mai târziu, au avut un întîi născut - Alex. Fiul o singură dată a fost implicat în fotbal, dar în cele din urmă a decis să aleagă o altă cale. În 2004 Mickle doilea copil a fost născut - el a fost numit Matei.

În timpul vieții sale atlet a câștigat nu numai trofee sportive și medalii. Are Alex Mickle premii guvernamentale. Din 2004-2016 a fost prezentat cu trei grade de Ordinul ucrainean „Pentru Merit“, iar în 1989 - Ordinul Prieteniei Popoarelor.

Pe poziția de coaching

În 2012, Mickle -. Antrenorul de la FC „Dinamo“ (Kiev „) În primul rând, el a ajutat Oleg Blokhin, și apoi a fost numit în funcția de director sportiv cu echipa de tineret a Ucrainei a câștigat medalia de argint la Campionatul European nu a putut bate singura echipa Olandei, în finala ...

În 2008, el a devenit mentorul echipei naționale. Joc de debut a devenit amical cu Cipru, care sa încheiat la egalitate - 1: 1. Mickle a trebuit să se califice pentru Cupa Mondială. Echipa a început cu o victorie grea asupra Belarus, singurul gol Shevchenko a marcat de la punctul cu var. Acesta a fost urmat de o victorie mai convingătoare asupra Kazahstanului (3: 1) și cu zero, remiză croat. În primăvara anului 2009, a fost învins în „Wembley“ de la British 1: 2, cu golul victoriei marcat fondatorilor de fotbal timp de 5 minute înainte de încheierea reuniunii. În iunie, ucrainenii nu au putut ține scorul câștigătoare în jocul de oaspeți împotriva croaților - 2: 2. Printre rateurile selecției - imaculată în Minsk. În echipa penultima etapa gazdă Mickle a câștigat o victorie istorică asupra englezilor, singurul gol în prima jumătate a marcat Nazarenko. Cu toate acestea, pentru englezi, acestea au fost doar pierderea de puncte, au castigat cu încredere primul loc, iar ucrainenii au mers la play-off.

Concurenții au luat grecii. Meciul din Atena sa încheiat la egalitate fără goluri marcate, iar în al doilea meci Salpingidis a marcat singurul gol prin mijlocul distanței primei reprize. Mickle pentru acest meci a fost ultimul ca antrenor principal. El este în prezent lucrează în sistemul de la Kiev „Dynamo“.