Yuri Borzakovskiy: biografie, fotografii și fapte interesante

Cea mai mare poziție în alergatori la distanta de mijloc femei ocupă ferm din Kenya, Etiopia, Africa de Nord. Rareori orice european este în măsură să cârlig la cald la cele mai bune zece alergători din lume. Cu cât sunt mai importante realizări atlet Yuri Borzakovsky, campion al Europei, învingătorul Jocurilor Olimpice și numeroase premii câștigător al campionatului mondial. Dar nu pentru unii fani recompensă apreciat atlet: fiecare cursa cu participarea lui a devenit un thriller real în care soluția finală este întotdeauna întârziată în ultima secundă.

puseu de finisare master

suporterii simplistă cred în disciplinele cross-country depinde exclusiv de starea fizică un atlet, și că orice cursă - este doar un concurs de viteză. Cu toate acestea, competiția în distanța de mijloc de femei ocupă un loc important este o luptă tactică între sportivi. În acest sens, un maestru trecut și prezent marele maestru al atletism a fost Yuri Borzakovskiy.

Sportivul, odată ce a alerga cu succes pe sprint lung, a avut o mare viteză explozivă.

Fără a dori să se implice în lupta lipicioasă în principalele rivalii de grup, la o distanță, originar din Moscova a preferat să ruleze în liniște 500m în spatele tuturor, și apoi, de rupere ultima rândul său, a inclus viteza excelentă și fotografiază înainte de concurenți în spatele descurajate.

Astfel, Yuri Borzakovskiy a făcut o victorie strălucitoare la Olimpiada de la Atena din 2004 și a câștigat doar toate premiile. Împreună cu mentorul său, el a studiat cu atenție posibilitățile de adversarii lor viitoare, și de a determina foarte precis ritmul rula sale la o distanță și un moment definitoriu pentru ultimul puseu.

Din fotbal în atletism

Yuri Borzakovskiy sa născut la Moscova, în 1981, în micul oraș Kratovo. Părinții lui - oamenii obișnuiți. Mama mea a lucrat ca om de serviciu, iar tatăl său se întoarse volanul la camion de gunoi. Jura a fost numit după Gagarin, din moment ce el a fost născut este în Ziua Cosmonautica.

Activ băiat tânăr energic, nu a putut sta în continuare, el a iubit să joace fotbal și în mod constant a pierdut în curte. În atletism Yuriy Borzakovskiy, a cărui biografie ar fi fost diferit, a apărut aproape accidental. Ajuns la stadion, el a văzut un grup de băieți care au jucat fotbal și le-a intrat pentru compania le-a intrat în secțiunea. Workout Yuri a participat cu plăcere, el a progresat într-un ritm incredibil în doisprezece ani chiar a câștigat porecla de „kenyan“.

Apropo, alergatorii kenyeni au fost idoli din copilărie băiat, el a admirat caracteristicile lor fizice incredibile și știa pe de rost pentru a obține cei mai buni sportivi.

în sine Căutare

fizicul fantastic permis Yury încercați mâna într-o gamă destul de largă de discipline cross-country. Natura inimii perfect pentru a furniza oxigen corpului, oferind rezistenta. Perfect Runner a fost dezvoltat și fizic: aproape 50% din greutatea picioarelor sale erau musculare pure.

Din cauza vitezei excelente, el a fugit bine în sprint lung, și chiar a concurat în femei la 200 de metri. Cu toate acestea, trecând prin diferitele opțiuni, Yuri Borzakovskiy oprit la intervale medii. Viteza de anduranță cuplat cu smucitură excelent de finisare îi permit să se manifeste cel mai bine în 800, 1000, 1500 m.

Junior exploatează

Este la o distanță de 800 m Yuriy Borzakovskiy a câștigat primul său premiu internațional major. l-au ajutat în pereții nativi. La Jocurile Mondiale de Tineret a avut loc la Moscova, în 1998, a câștigat medalia de aur la distanța de 800 m, și a adăugat o altă și o medalie de argint la 1500 m.

Pe scena internă, Yuri Borzakovskiy a fost, de asemenea, de neoprit. El a devenit campion național printre juniori pe o distanță de 1.500m și a câștigat turneul de juniori, care au luat parte la cursa de la 400 de metri.

Cu toate acestea, era deja clar că perspectivele cele mai promițătoare el este deschis la vosmisotmetrovke.

Rise of stelele de atletism

Perioada de glorie a stayers, adică experți în distanța de mijloc de femei, vine cu varsta, ca abilitatea de maestri de atletism câștig cu experiență. Cu toate acestea, Yuriy Borzakovskiy, un atlet cu un fizic remarcabil și intelect remarcabil, a început mai devreme câștigătoare. La vârsta de 18 ani, a câștigat campionatul Rusiei pentru adulți, apoi, în același an a câștigat Campionatul European pentru juniori.

Un an mai târziu, Yuri Borzakovskiy a mers la un nivel internațional serios, câștigând aur la Campionatele Europene de sală. Actualizarea lui cel mai bun personal în timpul verii, el a câștigat cu încredere o excursie la primele sale Olimpiada, care în anul 2000 a avut loc la Sydney.

În acei ani, se pare că hegemonia sportivilor africani în demifond femeilor stabilite pentru totdeauna. Deoarece zilele Kuts legendare și Bolotnikov europene au avut întreprinderile care rămân practic realizări la nivel serios. Cu toate acestea, Yuri Borzakovskiy a devenit treptat un adevarat star al continentului în atletism. După junior ieri, la vârsta de 19 a fost capabil de a intra în finala Jocurilor Olimpice de la Sydney, în competiție în condiții egale cu cele mai bune, vorbind despre el ca un posibil câștigător al următoarelor Jocurile de la Atena.

O victorie majoră a carierei sale

Pre-olimpic sezon Yuri Borzakovskiy câștigă constant impuls și a câștigat în turnee majore. În 2003 a debutat în campionatul lumii, unde a rămas la un pas de aur. Este demn de remarcat faptul că mulți experți spun că nu este africană a câștigat alergător, și că merita Borzakovskiy pierdut aurul.

La Olimpiada de la Atena, el a fost deja considerat unul dintre principalii candidați pentru victorie, în ciuda prezenței unor astfel de giganți ca Wilson Kipketer, Mbulaeni Mulaudzi.

Run finală la 800 de metri a devenit una dintre cele mai spectaculoase acoperire de televiziune a Jocurilor de la Atena. Yuri Borzakovskiy ales favorit tactici și cea mai mare parte distanța păstrate în spatele principalilor săi competitori. Cu toate acestea, la un moment dat, se pare că sportivul este prea târziu pentru a face un puseu finală. La 50 de metri înainte de linia de sosire a fost fără speranță în spatele concurenților săi, dar Yuri concurat ca vântul, și doar o jumătate de metru înainte de linia de sosire pe faimosul rivali.

Viața după victoria olimpică

După ce a câștigat la Jocurile Olimpice de la Atena, Yuriy Borzakovskiy ferm înrădăcinată în atletism de elită și a câștigat un statut cu adevărat stea. Cu toate acestea, atlet greu de lucru nu încetini ritmul și încă muncit din greu în formare pentru a obține noi victorii. În 2005, el a devenit al doilea în campionatul mondial, a luat medalia de bronz, în spatele rivalilor într-un lent tactice ultimii doi ani.

Cu câteva luni înainte de Jocurile Olimpice de la Beijing în 2008, Yuri Borzakovskiy (run, 800 m) a arătat al doilea rezultat în unul dintre turneele comerciale. El a fost în mare formă și a fost considerat unul dintre pretendenți victoria, dar în capitala de așteptare pentru eșecul său în China. Cu dificultate de rupere de calificare în cursa de semi Yuri a arătat doar un al treilea rezultat și nici măcar nu a trecut în finală.

El însuși a explicat că înfrângerea lui aclimatizare succes și greșeli de calcul în pregătirea pentru Jocurile Olimpice.

Dupa fiasco-ul din China Yuriy Borzakovskiy de mai mulți ani a evoluat la cel mai înalt nivel. În 2011, el a reușit să ia medalia de bronz la Cupa Mondială, în ciuda faptului că până la acea dată generație crescut de sportivi talentați și foame să câștige.

Cariera activ un atlet restante terminat în 2014, dar nu a spus la revedere de la sport, trecând prin anul coaching.

Yuri Borzakovskiy și familia lui

Cu soția sa, Irina, campion olimpic la Atena, sa întâlnit la grădiniță. Met cincisprezece ani mai târziu, au decis să nu fie separate, și într-o vârstă destul de tânără căsătorit. Apropo, logodnica lui, de asemenea, implicat anterior în atletism.

De atunci, au avut doi fii, cel mai mare dintre care este, de asemenea, implicat în atletism și a câștigat deja la turnee de tineret.